Emre Güneç

"Dünyada herhangi bir şeyi, bir kişi bile yaptıysa ben de yapabilirim. Zaten benim için asıl olan hedef hiç kimsenin yapamadığını yapmaktır"

Kapasitif (Proximity) Sensörler

Merhabalar. Bugün kapasitif sensörlerin genel çalışma prensipleri, avantajları, dezavantajları ve hangi uygulamalarda kullanıldığına dair bir yazıyla karşınızdayım. Her zaman olduğu gibi en sade dille anlatmaya çalışacağım. Kapasitif Sensörlerin Çalışma Prensibi Kapasitif sensörler tıpkı endüktif sensörler gibi proximity, yani yaklaşım sensörleri olarak bilinmektedir. Endüktif sensörlerden farklı olarak sadece metal cisimlerin algılanmasında değil, tüm materyallerin algılamasında kullanılmaktadır.

Daha fazlasını oku

Ultrasonik Sensörler

Merhabalar. Bugün ultrasonik sensörlerin genel çalışma prensipleri, avantajları, dezavantajları ve hangi uygulamalarda kullanıldığına dair bir yazıyla karşınızdayım. Her zaman olduğu gibi en sade dille anlatmaya çalışacağım. Ultrasonik Sensörlerin Çalışma Prensibi Ultrasonik sensörler bir ses dalgası yayar ve bu ses dalgasının bir hedefe çarptıktan sonra kendisine geri dönmesiyle  algılama yapar. Bildiğiniz gibi doğada yarasalar da benzer

Daha fazlasını oku

Eisenhower Matrisi / Zaman Mühendisliği

Merhabalar arkadaşlar. Hatırlayacağınız üzere zaman yönetimi konusunu yakın zamanda incelemiştik. Şimdi ise bazı metodları biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz. Çünkü bilmeliyiz ki; zaman yönetimi hem performansımızı hem de yaşam kalitemizi arttırır. Bunu sağlamak için de hepimiz kendi uzmanlıklarımızla beraber “Zaman Mühendisi” ünvanını kazanmalıyız. Şimdi gelelim Eisenhower Matrisi ‘ne. Eğer yapılacaklar listesi zaman yönetiminin temeliyse, önceliklendirme de

Daha fazlasını oku

İş Yaşamında Yeni Ölçüt / Duygusal Zeka ‘nın Önemi

Bir müddet önce yöneticimle bir değerlendirme yaparken farkettiğimiz ve hem fikir olduğumuz bir gelişim noktamı yakaladık. “Duygusal Zeka (EQ)”. Aslında bu konuya eğilmeden önce de ne olduğunu ve önemli bir konu olduğunu biliyordum fakat kariyer yaşantımda dahi bu derece önemli olduğunu bilmiyordum. Eee zamanı geldi dedim. Araştırdım, denedim, destek aldım ve bir şeyleri değiştirmeye başladım.

Daha fazlasını oku