Emre Güneç

"Dünyada herhangi bir şeyi, bir kişi bile yaptıysa ben de yapabilirim. Zaten benim için asıl olan hedef hiç kimsenin yapamadığını yapmaktır"

Arşiv Nisan 2020

Kapasitif (Proximity) Sensörler

Merhabalar. Bugün kapasitif sensörlerin genel çalışma prensipleri, avantajları, dezavantajları ve hangi uygulamalarda kullanıldığına dair bir yazıyla karşınızdayım. Her zaman olduğu gibi en sade dille anlatmaya çalışacağım. Kapasitif Sensörlerin Çalışma Prensibi Kapasitif sensörler tıpkı endüktif sensörler gibi proximity, yani yaklaşım sensörleri olarak bilinmektedir. Endüktif sensörlerden farklı olarak sadece metal cisimlerin algılanmasında değil, tüm materyallerin algılamasında kullanılmaktadır.

Daha fazlasını oku

Ultrasonik Sensörler

Merhabalar. Bugün ultrasonik sensörlerin genel çalışma prensipleri, avantajları, dezavantajları ve hangi uygulamalarda kullanıldığına dair bir yazıyla karşınızdayım. Her zaman olduğu gibi en sade dille anlatmaya çalışacağım. Ultrasonik Sensörlerin Çalışma Prensibi Ultrasonik sensörler bir ses dalgası yayar ve bu ses dalgasının bir hedefe çarptıktan sonra kendisine geri dönmesiyle  algılama yapar. Bildiğiniz gibi doğada yarasalar da benzer

Daha fazlasını oku