Emre Güneç

"Dünyada herhangi bir şeyi, bir kişi bile yaptıysa ben de yapabilirim. Zaten benim için asıl olan hedef hiç kimsenin yapamadığını yapmaktır"

İş Yaşamında Yeni Ölçüt / Duygusal Zeka ‘nın Önemi

İş Yaşamında Yeni Ölçüt / Duygusal Zeka ‘nın Önemi

Bir müddet önce yöneticimle bir değerlendirme yaparken farkettiğimiz ve hem fikir olduğumuz bir gelişim noktamı yakaladık. “Duygusal Zeka (EQ)”. Aslında bu konuya eğilmeden önce de ne olduğunu ve önemli bir konu olduğunu biliyordum fakat kariyer yaşantımda dahi bu derece önemli olduğunu bilmiyordum. Eee zamanı geldi dedim. Araştırdım, denedim, destek aldım ve bir şeyleri değiştirmeye başladım. En güzel tarafı da Duygusal Zeka, IQ gibi sabit değil geliştirilebilen bir zeka. Bu sebeple de ne yapsak kendimize katkı sağlamış oluyoruz. Yine her zamanki gibi en basit dille sizlere EQ ‘nun önemini anlatmaya çalışacağım. Anlatmaya çalışırken de EQ ‘nun babası olarak adlandırılan Daniel Goleman ‘ın araştırmalarından yararlanacağım.

 

Peki Nedir Bu EQ ?

Açılımı Emotional Quotient ‘dır. Sanılanın aksine duygusal zekanın yüksek olması demek, duygusal olmak anlamına gelmez. Duygularını doğru yönetebilmek anlamına gelir. Tüm yaşantımızı ve kararlarımızı da duygularımızın etkileri ile verdiğimizi düşünürsek bu duyguları doğru yönetmek demek, doğru yolu izlemek demektir.

 

Yeni Ölçüt Duygusal Zeka 

Çalışma hayatının kuralları değişiyor. Hakkımızda bir karar verileceği zaman artık sadece ne kadar zeki olduğumuza, eğitim ve uzmanlık alanlarımıza bakılmıyor. Kendimizi ve birbirimizi idare etmekte ne denli başarılı olduğumuz daha büyük bir önem taşıyor. Bu yeni ölçüt, kimin yıldızlaşacağı, tökezleyeceği, terfi edeceği veya gözden çıkaralacağı konusunda da kanıtlar sağlıyor. Eğitim hayatımızda bize öğretilenlerden çok daha farklı bir metodla sağlıyor bunları. Ayrıca sakın yeni moda bir kişisel gelişim bakış açısı olarak da düşünmeyin. Tamamen araştırmalara ve verilere dayalı kanıtlanmış bir çalışma bu. Yıldızlaşan insanları çok keskin bir çizgiyle ayırt ediyor.

Büyük organizasyonlarda, daha iş başvurusu sürecinden, çalışma hayatının tümüne kadar çoktan duygusal zeka konusunda takip edilmeye başlanıldı bile. Küçük organizasyonlarda ise özellikle takip edilmese bile yıldızlaşmak bu yeni ölçüte bağlı. Zaten uzun yıllardır esnek beceriler, kişilik vb. kavramlar ile adlandırılıyordu fakat artık doğru ismini aldı ve Duygusal Zeka olarak literatüre geçti.

İşte tüm bu etkenleri değerlendirdiğimizde, Duygusal Zekamızın farkına varmak ve geliştirmek, hayatımızda kaçınılmaz bir seçenek oldu.

Bugünlük konuya kısa bir girişten sonra, ilerleyen günlerde detaylı örnekler ve paylaşımlarım da sizlerle olacak.

 

Avatar
emregunec