Emre Güneç

"Dünyada herhangi bir şeyi, bir kişi bile yaptıysa ben de yapabilirim. Zaten benim için asıl olan hedef hiç kimsenin yapamadığını yapmaktır"

Eisenhower Matrisi / Zaman Mühendisliği

Eisenhower Matrisi / Zaman Mühendisliği

Merhabalar arkadaşlar. Hatırlayacağınız üzere zaman yönetimi konusunu yakın zamanda incelemiştik. Şimdi ise bazı metodları biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz. Çünkü bilmeliyiz ki; zaman yönetimi hem performansımızı hem de yaşam kalitemizi arttırır. Bunu sağlamak için de hepimiz kendi uzmanlıklarımızla beraber “Zaman Mühendisi” ünvanını kazanmalıyız.

Şimdi gelelim Eisenhower Matrisi ‘ne. Eğer yapılacaklar listesi zaman yönetiminin temeliyse, önceliklendirme de sadece bir basamak çıktığımızda hemen karşımıza çıkar. Önceliklendirme için en klasik ve en kolay uygulanabilir yöntem için de Eisenhower Matrisi denilebilir.

Aşağıdaki resim, Eisenhower Matrisi ‘nin kendisidir ve hem yapacağınız işleri nasıl kategorilendireceğinizi hem de  kategorilere göre gerçekleştirmeniz gereken aksiyonları belirtmektedir. Özetlersek;

  • Bir iş Acil ve Önemliyse: Hemen Yap,
  • Bir iş Acil ama Önemli Değilse: Başkasının Yapmasını Sağla,
  • Bir iş Acil Değil ama Önemliyse: Ne Zaman Yapacağını Belirle ve O Zaman Yap,
  • Bir iş hem Acil Değil hem Önem Değilse: O İşi Yapmana Gerek Yok veya Boş Vakitte Yap.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki;

İllaki + şeklinde veya listenizi 4 bölmeye bölerek yapmanız gerekmiyor. Ben listedeki her maddenin yanına yıldız koyarak işaretliyorum. Hatta denemeye başladıktan bir müddet sonra, biraz değiştirerek kendim için aşağıdaki yöntem daha kolay gerçekleştirilebilir oldu ve bunu uygulamaya başladım.

  • 2 Yıldız = Acil ve Önemli: Hemen yap,
  • 1 Yıldız = Acil Değil ama Önemli: Ne Zaman Yapacağını Belirle ve O Zaman Yap,
  • Yıldızsız Notlar: Delege edilecekleri hemen delege et, kalanlar için boş bir vakit bekle.

Gördüğünüz gibi ne kadar biraz üzerinde oynamış olsam da örnek aldığım uygulama Eisenhower Matrisi. Siz de kendinize yararlı olacak farklı bir metod uygulayabilirsiniz. Ama bu metodu keşfetmek için bile bir yerlerden başlamanız gerekiyor. Umarım bu yazım da size yardımcı olabilir.

Avatar
emregunec